15.03.2018

Chińczyk (Człowieku nie irytuj się) – zasady gry

Chińczyk jest grą planszową przeznaczoną dla 2 do 4 graczy i wywodzi się ze starożytnej gry hinduskiej Pachisi. Chińczyk powstał w Niemczech w latach 1907/1908 i znany jest również pod nazwą Człowieku nie irytuj się, co jest w zasadzie dokładnym tłumaczeniem niemieckiej nazwy tej gry Mensch ärgere Dich nicht. Szacuje się, że od momentu powstania, sprzedano na świecie ponad 70 milionów egzemplarzy tej gry. Co roku w Niemczech odbywają się mistrzostwa kraju, a pierwsze mistrzostwa świata w Chińczyka odbyły się w sierpniu 2010 roku.

Plansza

Plansza do Chińczyka ma kształt czteroramiennego krzyża, w którym na każdym ramieniu znajdują się po 3 rzędy pól. Przy każdym ramieniu znajduje się tzw. schowek, na którym gracze ustawiają swoje pionki. Na pokazanej obok planszy, schowki to kwadratowe pola w których umieszczono chińskie litery. Na każdym ramieniu znajduje się również pole startowe oraz tzw. dom (składający się z 4 pól, w środkowym rzędzie ramienia) w wybranym kolorze. Każdy z 2 do 4 graczy ma do dyspozycji 4 pionki (każdy z graczy ma pionki innego koloru, najczęściej zielonego, żółtego, niebieskiego i czerwonego). Do gry potrzebna jest też kostka.

Są również warianty gry przeznaczone dla większej liczby graczy, np. dla 6 graczy. W takim przypadku plansza na kształt sześcioramiennego krzyża. Oczywiście mamy też do dyspozycji większą liczbę pionków w dodatkowych kolorach.

Zasady gry

Na początku rozgrywki, każdy z graczy wybiera dla siebie po 4 pionki w tym samym kolorze. Wybrane pionki należy ustawić w schowku o tym samym kolorze. Gracze muszą ustalić kolejność gry (np. zgodnie z ruchem wskazówek zegara, od najmłodszego do najstarszego, itp).

Gracze rzucają kolejno kostką. Ten kto pierwszy wyrzuci 6, może rozpocząć grę stawiając swój pionek na polu startowym. Kolejni gracze mogą wprowadzić swoje pionki do gry tylko wówczas, gdy uda im się wyrzucić 6. Gracze, którzy mają już swojego pionka na planszy, rzucają kostką i przesuwają się do przodu zgodnie z ruchem wskazówek zegara o tyle pól, ile wyrzucą kostką. Jeśli gracz wyrzuci 6, może postawić kolejnego pionka na polu startowym (tylko jeśli jest ono puste), lub przesunąć swojego pionka o 6 pól i rzucać jeszcze raz (inni gracze czekają).

Chińczyk - pograjmy na świeżym powietrzu

Jeśli po wykonaniu ruchu, pionek trafi na pole zajmowane przez inny pionek, pionek ten zostaje zbity i wraca do schowka. Na planszy mogą znajdować się specjalne pola (jasne pola na pokazanej planszy), na których może stać kilka pionków – na tych polach nikt nikogo nie zbija. W klasycznej wersji Chińczyka pola takie jednak nie występują.

Jeśli gracz objedzie pionkiem całą planszę dookoła, wówczas pionek ten trafia do domu w swoim kolorze. W domu mogą znajdować się tylko pionki w danym kolorze. Jeśli gracz wprowadził swojego pionka do domu i nie ma na planszy innego pionka (a ma jeszcze pionki w schowku), w kolejnym ruchu musi wyrzucić 6, aby wprowadzić następnego pionka na pole startowe. W tej sytuacji gracz ma do dyspozycji 3 próby. Podobnie jest z graczem, którego wszystkie pionki zostały zbite.

Zwycięzcą rozgrywki zostaje pierwszy gracz, któremu udało się wprowadzić do domu wszystkie swoje pionki.

Komentarze: Bądź pierwsza/y

Czy wiesz, że

Istnieje wiele gier w które możemy grać praktycznie w dowolnym miejscu (na biwaku, na plaży, w podróży), nie mając do dyspozycji plansz, kości do gry, czy kart. Wystarczy kartka i coś do pisania (np. długopis, ołówek). Np.: kółko - krzyżyk, gra w statki, czy piłkarzyki.