09.02.2018

Rodzinne Uno

Jak myślicie, czym zajmują się dzieci w świetlicy szkolnej? Robią lekcje? Niektórzy pewnie tak. Ale większość gra w gry planszowe i w karty. Ostatnio wśród gier karcianych popularną i lubianą grą jest Uno. Zasady Uno są na tyle proste, a sama gra, jest na tyle atrakcyjna, że dzieci z początkowych klas szkoły podstawowej szybko je opanowują i stają się trudnymi przeciwnikami nawet dla dorosłych. Dzięki temu gra ta idealnie sprawdza się również jako gra rodzinna.

Zasady

Talia Uno, w wersji klasycznej, składa się z 112 kart w czterech kolorach: niebieskim, zielonym, czerwonym i żółtym. W każdym kolorze gracze mają do dyspozycji karty ponumerowane są od 0 do 9 oraz karty specjalne: „weź dwie”, „postój” i „zmiana kierunku”. W talii znajdują się jeszcze dodatkowe karty specjalne „wybierz kolor”, „wybierz kolor i weź cztery”, „zamiana kart” oraz „zadanie specjalne”.

W grze może uczestniczyć od 2 do 10 graczy. Każdy z graczy otrzymuje po 7 kart i podczas rozgrywki stara się jako pierwszy pozbyć wszystkich swoich kart. Zwycięzca rozgrywki otrzymuje punkty za wszystkie karty, które pozostały w rękach innych graczy. Punkty z kolejnych rozgrywek są sumowane, a zwycięża ten, kto zdobędzie jako pierwszy 500 punktów.

Po rozdaniu kart, na stół wykładana jest pierwsza z kart pozostałych w talii. Kolejny gracz wykłada ze swojej puli kartę w tym samym kolorze, o tym samym numerze lub symbolu. Jeśli gracz ten nie posiada takiej karty, pobiera jedną kartę z pozostałych w talii. Jeśli pobrana karta pasuje, gracz wykłada ją na stół. W przeciwnym przypadku, kolejka przechodzi na następnego gracza. Gracz może też wyłożyć na stół kartę specjalną. Np. karta „weź dwie”, spowoduje że kolejny gracz musi wziąć 2 karty z pozostałych w talii i dodatkowo traci kolejkę. Kładąc kartę „wybierz kolor”, gracz może wskazać nowy kolor od którego będzie kontynuowana rozgrywka. Karta „postój” powoduje, że następny gracz traci kolejkę. Karta „zamiana kart”, pozwala graczowi zamienić się kartami z dowolnym innym wybranym graczem.

W grze możemy opcjonalnie wykorzystać również trzy karty „zadanie specjalne”. Za pomocą ołówka można na nich zapisać dowolną wymyśloną przez siebie zasadę. Nowe zasady należy ustalić przed rozpoczęciem gry (wszyscy gracze muszą się na nie zgodzić). Karty „zadanie specjalne”, „wybierz kolor”, „wybierz kolor i weź cztery” oraz „zamiana kart” można wyłożyć na stół nawet w sytuacji, jeśli ma się inną kartę, którą można w danym momencie wyłożyć (np. pasującą kolorem lub numerem).

Dostępne warianty

Na rynku dostępne są karty Uno w wersji Junior (dla dzieci już od 3 lat), Auta czy Super Hero Girls – z postaciami ze znanych kreskówek.

Komentarze: 2

  1. Naprawdę fajna gra. Gramy w nią z całą rodziną 🙂 Rozdając wszystkim większą liczbę kart niż 7, można wydłużyć rozgrywkę.

    endrju, Odpowiedz