05.05.2017

Zostań detektywem i zgadnij kto to

„Zgadnij kto to?” to gra przeznaczona raczej dla dzieci (w wieku od 6 lat). Mogą w nią grać 2 osoby, a celem graczy jest odgadnięcie którą postać wybrał przeciwnik. W pierwszej kolejności uczestnicy wybierają arkusz z postaciami – w zestawie dostępne są dwa arkusze z ludźmi i ze zwierzętami, ale można wydrukować sobie inne arkusze dostępne na stronie internetowej producenta. Następnie każdy gracz wybiera swoją Tajemniczą Postać i otwiera wszystkie okienka, tak aby widoczne były wszystkie postaci w arkuszu.

Zasady gry

Młodszy gracz zaczyna grę i zadaje pytanie, które pomoże mu odgadnąć jaką postać wybrał drugi gracz. Pytanie należy zadać w taki sposób, aby można było odpowiedzieć na nie „tak” lub „nie”, np. „Czy Twoja Tajemnicza postać jest jest kobietą?”. Jeśli na takie pytanie padnie odpowiedź „tak”, wówczas gracz może zamknąć wszystkie okienka w których są mężczyźni – w ten sposób zawęża się krąg podejrzanych. W jednej kolejce można zadać tylko jedno pytanie, więc należy zadawać je w taki sposób, aby z każdym kolejnym pytaniem zamykać jak najwięcej okienek. Gdy już wiemy kto jest Tajemniczą Postacią wybraną przez drugiego gracza, czekamy na swoją kolejkę i zadajemy pytanie „Czy Twoją Tajemniczą postacią jest X?”. Jeśli udało nam się odgadnąć – wygrywamy. W przeciwnym przypadku wygrywa drugi gracz.

Warianty gry

Jeśli gra Was wciągnęła, możecie zagrać na punkty. Każda wygrana to jeden punkt. Wygrywa ten gracz, który pierwszy zdobył 5 punktów. Można też zagrać w taki wariant gry, w którym każdy z graczy wybiera po dwie Tajemnicze Postaci. Podczas zadawania pytania należy wówczas zaznaczyć, czy pytamy o jedną postać, czy o dwie, np. „Czy jedna z Twoich Tajemniczych postaci ma okulary?”. Okienka należy w takim przypadku zamykać ostrożnie. Jeśli na takie pytanie padnie odpowiedź „tak”, wówczas nie można zamknąć żadnego okienka, gdyż jedna z postaci ma okulary, ale nie wiemy czy druga również je ma, czy nie. Wygrywa ten gracz, który w jednym ruchu odgadnie obydwie Tajemnicze Postaci przeciwnika.

„Zgadnij kto to?” to gra szczególnie lubiana przez dzieci. Aby urozmaicić rozgrywkę można pobrać ze strony producenta i wydrukować dodatkowe arkusze z postaciami. Na rynku dostępne są również wersje gry z postaciami z bajek Disney’a, z piłkarzami oraz mniejsza wersja kieszonkowa.

Komentarze: Bądź pierwsza/y

Czy wiesz, że

Co roku w Niemczech odbywają się mistrzostwa kraju w Chińczyka (Człowieku nie irytuj się). Pierwsze mistrzostwa świata w Chińczyka odbyły się w sierpniu 2010 roku.