Domino – zasady gry

Domino – zasady gry

Gry

Domino wywodzi się z Chin, a jego historia sięga najprawdopodobniej XII w. n.e. (chociaż niektóre źródła podają, że gra została wymyślona na przełomie II i III w., a nawet wcześniej – w XII w. p.n.e.). Do Europy gra trafiła w XVII w. i pojawiła się najpierw we Włoszech, skąd w ciągu tegoż stulecia rozprzestrzeniła się praktycznie we wszystkich krajach naszego kontynentu, stając się jedną z najpopularniejszych gier w tamtym okresie. Obecnie w domino grywa się na całym świecie, największą jednak popularność ma w Ameryce Łacińskiej.

Domino – zasady gry

 

Domino – zestaw doublesix Z całą pewnością kamienie domino pochodzą od tradycyjnych kości – chiński zestaw zawiera każdą kombinację oczek wyrzuconych na dwóch kostkach. Najbardziej popularny u nas zestaw składa się z 28 kamieni, wśród których nie ma dwóch identycznych, za to do oczek z „rzutów kostką” dodane zostały płytki z pustymi polami – tzw. mydła), zestaw taki określany jest mianem double-six. Dostępne są również zestawy większe pozwalające na rozgrywanie bardziej skomplikowanych i złożonych gier (double-nine, double-twelve, a nawet double-eighteen). Takie zestawy mają zazwyczaj pokolorowane oczka – w celu łatwiejszej identyfikacji kamieni.

Najbardziej znane gry w domino polegają na dokładaniu kamieni do leżących na stole, zgodnie z liczbą oczek na stykających się polach i jak najszybszym pozbyciu się wszystkich swoich kamieni. Dodatkowo mogą być punktowane określone układy oczek na końcach łańcucha.

Domino tradycyjne
Gra jest przeznaczona dla dwóch, trzech lub czterech osób (można również grać w większym gronie, stosuje się wtedy zestawy o większej liczbie oczek). W przypadku dwóch osób, każdy z graczy otrzymuje po 7 kamieni, w przypadku trzech i czterech – po 5 kamieni. Pozostałe kamienie pozostają zakryte na stole stanowiąc tzw. talon.

Grę rozpoczyna posiadacz dubletu 6-6, wykładając ten kamień, po czym kolejni gracze dokładają swoje kamienie w taki sposób, aby na stykających się ze sobą połówkach kamieni była taka sama liczba oczek. Każdy z graczy może w swojej kolejce dołożyć jeden kamień spośród posiadanych, a jeśli nie ma kamienia z odpowiednią liczbą oczek, to ciągnie kamienie z talonu, aż do czasu, kiedy będzie mógł położyć kamień na stole. Gdy kamienie w talonie się wyczerpią, a gracz nadal nie może dołożyć żadnego z posiadanych kamieni – traci kolejkę.

Kiedy w momencie rozpoczęcia gry nikt z grających nie posiada dubletu 6-6, to grę rozpoczyna posiadacz dubletu 5-5 lub kolejnego mniejszego itd. Gdy żaden z gracy nie posiada żadnego dubletu, grę rozpoczyna posiadacz kamienia z największą łączną liczbą oczek.

Domino – dublet i rozgałęzienie Jeśli wykładany jest dublet (jako pierwszy kamień lub później, w trakcie gry), to może zostać dołożony do jednego z końców łańcucha poprzecznie, umożliwiając jego rozgałęzienie i późniejsze dokładanie kamieni na każdym zakończeniu łańcucha.

Gra dobiega końca, gdy któryś z graczy wyłoży wszystkie posiadane kamienie lub gdy talon zostanie wyczerpany, a żaden z grających nie może dołożyć kamienia z ręki (gra jest zablokowana). Grę wygrywa ten z graczy, który pozbył się wszystkich kamieni lub ten, który ma najmniej oczek na posiadanych kamieniach. W przypadku, kiedy zwycięzca pozbył się wszystkich swoich kamieni, wygrywa od każdego z graczy tyle punktów ile wynosi suma oczek na pozostałych im kamieniach. W przypadku, kiedy gra została zablokowana, zwycięzca od każdego z graczy wygrywa różnicę oczek pomiędzy kamieniami gracza a swoimi. Gra toczy się aż do osiągnięcia przez jednego z graczy 100 punktów.

Muggins
Zasady gry podobne od domina tradycyjnego. Głównym celem gry jest zdobycie maksymalnej liczby punktów (głównie za układ oczek na końcach łańcucha) oraz zakończenie gry jak w dominie tradycyjnym. Istnieje kilka wariantów tej gry – przedstawiony przez nas jest jednym z nich.

Rozpoczynającego wyznacza się przez losowanie i może on otworzyć łańcuch wykładając dowolny posiadany przez siebie kamień. Kamienie wykłada się tak, jak w dominie tradycyjnym, dublety (również otwierający grę) zawsze wykłada się poprzecznie. Identyczne są również zasady dobierania kamieni z talonu i zakończenia gry.

Punktowane są układy przy których suma oczek na wszystkich końcach łańcucha jest podzielna przez pięć (jeśli na końcu łańcucha jest dublet, to zlicza się oczka na obydwu polach kamienia) – jeśli gracz dołożył kamień w taki sposób, że suma oczek na wszystkich końcach jest wielokrotnością liczby 5, to gracz zdobywa tyle punktów ile wynosi ta suma.

Za pozbycie się wszystkich kamieni gracz otrzymuje dodatkową premię w wysokości 10 punktów. Po zakończeniu gry, zliczane są punkty za oczka na kamieniach – identycznie jak w dominie tradycyjnym, które – po zaokrągleniu do najbliższej wielokrotności liczby 5 – otrzymuje zwycięzca (tj. gracz, który pozbył się wszystkich kamieni lub gracz z najmniejszą liczbą oczek w przypadku zablokowania gry). Gra toczy się do ustalonej liczby punktów, zazwyczaj do 200.

Czy wiesz, że
Domino wywodzi się z Chin, a jego historia sięga najprawdopodobniej XII w. n.e. Obecnie w domino grywa się na całym świecie, największą jednak popularność ma w Ameryce Łacińskiej.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments