Jak rozpoznać objawy depresji?

Jak rozpoznać objawy depresji?

Artykuł miesiąca

Depresja pojawia się w życiu człowieka nagle. Nie ma wyznacznika, kiedy ma się pojawić i nie można jej przewidzieć. Jednak jak szybko nadchodzi, to nie zniknie równie szybko. Każdy w swoim życiu ma gorsze dni, taka jest codzienność i powinniśmy do tego przywyknąć. Jeśli jednak uczucie smutku i beznadziei jest z Tobą przez cały czas. Nie masz na nic ochoty, nic Cię nie cieszy, to najprawomocniej możesz cierpieć na depresję. Mimo że pewnie Ci się nie chce, musisz natychmiast coś z tym zrobić. Choroba sama nie minie.

Jak rozpoznać objawy?

Jeśli zachorujemy na depresję, to objawów może pojawić się wiele. Jednak nie zawsze sami jesteśmy w stanie je rozpoznać. Początki depresji to najczęściej bezgraniczny smutek. Poczucie bezsilności, brak sensu to tylko podstawy tej strasznej choroby. Gdy wszystko to, co do tej pory sprawiało nam przyjemność, a teraz nagle stało się niczym istotnym, powinna zapalić się nam czerwona lampka. Mimo że depresja ogólnie kojarzy się z całkowitym smutkiem, brakiem energii i apatią to jednak objawów jest znacznie więcej. U kobiet pojawiają się problemy z miesiączką. Zarówno mężczyźni jak i kobiety mają problemy ze snem: śpią więcej lub nie mogą spać wcale, ciągle odczuwają zmęczenie. Podobnie jest z apetytem, który nagle znacząco wzrasta, bądź gwałtownie maleje. Dodatkowo zmniejsza się chęć na seks, pojawiają się silne bóle głowy, a także suchość w gardle. Ja widać depresja ma wpływ na wiele czynników. Pamiętajmy jednak, że nie zawsze musi być to depresja, ale nie powinno się ignorować ewentualnych symptomów.

Oprócz cielesnych objawów pojawiają się głównie te psychiczne.

Wcześniej wspomniany ciągły smutek to tylko jeden z takich objawów. Zaraz za nim pojawiają się kolejne. Z tych mniej groźnych to spadek zainteresowania czymkolwiek, niemożność skupienia się na niczym na dłużej, ogólne złe samopoczucie, a także niska samoocena, czy poczucie niskiej wartości. Im jednak depresja się pogłębia, tym objawy są coraz mocniejsze: pojawiają się myśli czy nawet próby samobójcze. Problemy ze snem, czy apetytem jeszcze bardziej się zwiększają, a w głowie powstają tylko czarne scenariusze.
Rodzaje i przyczyny depresji.

Do tej pory wyodrębniono kilka rodzajów depresji. Różnią się one od siebie przyczyną powstania.

Pierwszą z nich jest depresja sezonowa. Najczęściej pojawia się o okresie jesiennym, kiedy na zewnątrz jest szaro i ponuro. Wtedy człowiek popada w smutek i nostalgię, jest rozdrażniony i nie ma zbyt wiele energii. Leczona jest zazwyczaj fototerapią (leczenie światłem).

Kolejną z nich jest depresja poporodowa. Kobieta po narodzinach dziecka pogrąża się w smutku, często płacze, jest niestabilna emocjonalnie i nie chce zajmować się swoim dzieckiem. Często spowodowane jest to burzą hormonów, które po porodzie szaleją w ciele kobiety. Wszystko potem powoli się normuje. Jednak tej depresji również nie należy ignorować i należy skonsultować się z psychiatrą. Ważne tutaj jest też wsparcie bliskich.

Trzecim rodzajem depresji jest tzw. Dystymia. Objawia się ona pesymizmem, obojętnością, brakiem energii do czegokolwiek. Leczy się ją psychoterapią i lekami przeciw depresji.

Ostatnim rodzajem depresji, a zarazem ta najgroźniejsza to zaburzenie afektywne dwubiegunowe. Jest to choroba, w której na przemian występuje mania i właśnie depresja. Chory na to zaburzenie nie zna granic, robi to, co chce, bez względu na wszystko, może być też niebezpieczny. Ten rodzaj depresji leczy się za pomocą silnych leków przeciw psychotycznych. Są one przyjmowane na stałe, tak aby nie doszło do nawrotu.

Jakie są przyczyny depresji? Tak właściwie nie ma na to jednoznacznej odpowiedzi. Na depresję może zachorować każdy. Owszem mogą pojawić się aspekty, które zwiększą szansę na zachorowanie, jak np. hormony, geny czy też problemy neurologiczne.

Gdzie szukać pomocy?

Oczywiście należy udać się do specjalisty. Wystarczy wpisać w Internecie przykładowo depresja Warszawa i już mamy wiele wyników gabinetów lekarskich, w których znajdziemy pomoc. Jeśli już zostanie wybrany odpowiedni lekarz, należy stosować się do jego zaleceń i słuchać jego rad. Nie można zapomnieć o bliskich, bez których chory o wiele trudniej będzie przechodził walkę z chorobą.
Z depresją trzeba walczyć, nie można jej lekceważyć.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments