Jak wybrać szlifierkę kątową?

Jak wybrać szlifierkę kątową?

Warto przeczytać

Na rynku dostępnych jest wiele modeli szlifierek kątowych. Urządzenia różnią się przede wszystkim mocą i rozmiarem. Zdecydowanie najpopularniejsze są modele zasilane z sieci, ale szybko rośnie grono zwolenników urządzeń zasilanych akumulatorowo. Okazuje się, że nowoczesne akumulatory oraz lekkie i wydajne silniki bezszczotkowe sprawiają, że profesjonaliści coraz częściej poszukują bezprzewodowych urządzeń tego typu. Jak wybrać dobrą szlifierkę kątową? Kiedy warto zainwestować w duże mocne urządzenie przystosowane do pracy z tarczami o dużej średnicy?

Jaki rozmiar szlifierki kątowej wybrać?

Szlifierki kątowe dostępne są w kilku ustandaryzowanych rozmiarach. Najważniejsze parametry to przede wszystkim moc silnika i rozmiar tarczy, z jaką może współpracować szlifierka. Małe szlifierki kątowe to takie, które współpracują z tarczami o średnicy ok. 125 mm. Warto mieć na uwadze, że tarcze o średnicy pomiędzy 115 a 125 mm to najpopularniejszy rozmiar, który oferują praktycznie wszyscy producenci narzędzi się zużywających. Dostępność tarcz ma spory wpływ na popularność urządzeń w tym rozmiarze. Takie szlifierki kątowe pozwalają na wykonywanie podcięć do głębokości sięgającej blisko 30 mm. Dysponują też wystarczającą mocą do tego, by skutecznie szlifować i ciąć metale, ceramikę i inne tworzywa. Urządzenia tego typu są wystarczające dla większości profesjonalistów i amatorów.

Duże szlifierki kątowe współpracują z tarczami w rozmiarze 230 mm. Tarcze w tym rozmiarze wytwarza większość producentów osprzętu do elektronarzędzi, w związku z czym są łatwo dostępne i stosunkowo niedrogie. Większość urządzeń współpracujących z dużymi tarczami jest wyposażona w mocne silniki i profesjonalne przekładnie przystosowane do intensywnej pracy pod dużym obciążeniem. Powoduje to, że narzędzia te są dobrze przystosowane do długiego ciągłego szlifowania i wykonywania głębokich podcięć w twardym materiale. Szlifierki kątowe z tarczami w rozmiarze 230 mm, to narzędzia dla profesjonalistów, którzy nie mogą akceptować ograniczeń mniejszych urządzeń.

Zasilanie z sieci czy akumulatorowe?

Nowe bezszczotkowe silniki, zaawansowane przekładnie przystosowane do wydajnej pracy w trudnych warunkach i wydajne akumulatory sprawiają, że rośnie popularność urządzeń zasilanych akumulatorowo. Profesjonaliści rekomendują zakup szlifierek wyposażonych w zasilanie o napięciu przynajmniej 18V, jednak zwykłe urządzenia korzystające z akumulatorów 12V także sprawdzają się całkiem nieźle i są wystarczające dla użytkowników domowych. Urządzenia akumulatorowe dostępne są zarówno w rozmiarze przystosowanym do współpracy z tarczą o średnicy 125 mm, jak i 230 mm. Zakup urządzenia bezprzewodowego to doskonałe rozwiązanie dla wykonawców pracujących w miejscach bez dostępu do sieci elektrycznej lub tam, gdzie jest on utrudniony.

Cały czas największą popularnością cieszą się jednak szlifierki z zasilaniem sieciowym. Takie urządzenia są zazwyczaj nieco tańsze i dysponują sporym zapasem mocy. Wybierając szlifierkę kątową, warto zwrócić też uwagę na ergonomię pracy. Urządzenia tego typu są wyposażone w dwa rodzaje włączników. Wybór odpowiedniego może okazać się kwestią indywidualną. Preferencje często wynikają z dotychczasowych przyzwyczajeń operatora. Szlifierki to narzędzia, które wymagają od użytkownika szczególnej ostrożności. Dlatego dobrze jest zainwestować w urządzenie wyposażone w podstawowe systemy bezpieczeństwa, takie jak zabezpieczenie przed ponownym uruchomieniem itp.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments